A gyermekeknél az időben elvégzett látásellenőrzés, a megfelelő optikai korrekció látványos életminőségjavulást hoz, nagyban ellensúlyozhatja a diszlexia, diszgráfia negatív hatását is.
Térítésmentes látásvizsgálaton és szemészeti szűrésen vehetnek részt, szükség esetén szemüveget is kapnak az állami gyermekotthonokban és nevelőszülőknél élő gyermekek - jelentette be a Magyar Látszerész Szövetség elnöke Fonyódon hétfőn.
Szabadi Zsolt a Láss, hogy ők is láthassanak! elnevezésű - a szövetség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, civil szervezetek és magánszemélyek összefogásával életre hívott - program első állomásán, a Somogy Megyei II. Rákóczi Ferenc Gyermekotthonban azt mondta: a kezdeményezés egy-másfél évig tart, a gyermekotthonokban 8 ezer, a nevelőszülőknél további mintegy 20 ezer gyermeket érint.
"Tapasztalatok alapján a látás tekintetében a lakosság fele szorul korrekcióra és valamilyen optikai eszköz használatára, a gyermekotthonok lakóinál 20-30 százalékos aránnyal kalkulálunk"
- jegyezte meg a szövetség elnöke.
Fülöp Attila, szociális ügyekért felelős államtitkár azt hangsúlyozta: gyermekvédelem akkor lehet sikeres, ha az közös ügy, ha abban az állam, a gazdálkodó és civil szervezetek, az egyházak közös felelősségnek érzik, hogy a nem vér szerinti családjukban felnövő gyerekek sorsa nem lehet közömbös a nemzetnek.
Hozzátette, a kormány azon dolgozik, hogy megpróbálja gyermekközpontúvá tenni a gyermekvédelmet. Ennek részeként erősíti a nevelőszülői hálózatot, keresi és támogatja a külső szereplők együttműködését. Szeretnénk, ha a most induló látásjavító programból előbb-utóbb egy mentorprogram is lenne, lehetőséget kínálva a látszerész szakma megismertetésére a gyermekek körében - jegyezte meg.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az eseményen levetített videóüzenetében hiánypótló projektnek nevezte a Láss, hogy ők is láthassanak! programot, amelyben "politikus, civil, művész, és orvos a tudásának legjavát nyújtva minden lehetőséget megragad egy közös ügyért, a gyermekek látásának javításáért".
A gyermekeknél az időben elvégzett látásellenőrzés, a megfelelő optikai korrekció látványos életminőségjavulást hoz, nagyban ellensúlyozhatja a diszlexia, diszgráfia negatív hatását is
- mutatott rá.
Farkas László Nándorné, az 1949 óta működő Somogy Megyei II. Rákóczi Ferenc Gyermekotthon igazgatója a program fontosságát érzékeltetve kiemelte: "ha a gyermekek szeme nincs rendben, a tanulásuk sem lesz". Móring József Attila, a térség országgyűlési képviselője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a projektnek nagy a szerepe a tanulási nehézségek leküzdésében.
Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke azt hangsúlyozta, hogy a program által lehetővé tett vizsgálatokra minden gyermeknek minél korábban szüksége van a "tanulási lemaradás" megelőzése érdekében.
Távlati cél, hogy a program által biztosított vizsgálatokon a nevelőotthonokban és a nevelőszülőknél élő gyermekek után minden magyarországi iskolás korú gyerek részt vehessen - fűzte hozzá.