A beruházás kivitelezési munkálatait a Strabag Építőipari Zrt. végezte, a műszaki ellenőri feladatokat a Főber Nemzetközi Ingatlanfejlesztő és Mérnöki Zrt. látta el.
A tervek szerint 2020. augusztusában befejeződik a részben uniós forrásból megvalósuló KEHOP-2.2.2-15-2016-00099 azonosítószámú, „Kaposvár szennyvíztisztító telepének fejlesztése” megnevezésű Projekt próbaüzeme és megtörténik a műszaki átadás is – informálta lapunkat Németh Zoltán vezető műszaki ellenőr, a Főber Zrt. képviseletében.
A beruházás kivitelezését közel 6 milliárd forintból a Strabag Építőipari Zrt. végzi, a műszaki ellenőri feladatokat a Főber Zrt. látja el.
„A Projekt jelenleg is a vízügyi hatóság által előírt próbaüzemi időszakban van” – nyilatkozta lapunknak Németh Zoltán. „Hat hónap alatt kell igazolni, hogy a megépült új szennyvíztisztító telep alkalmas az előírt hatósági határértékeknek megfelelő tisztításra. Azaz az elfolyó tisztított szennyvíz nem szennyezi a természetes vízfolyást, melybe beleengedik. Ez a befogadónak nevezett vízfolyás jelen esetben a Kapos folyó” – fejtette ki a szakember.
A Projekt célja Kaposvár városának és agglomerációjának korszerű szennyvízkezelésének biztosítása.
Ahogy azt korábban a februári próbaüzem indulásánál is megírtuk, a projektben a biológiai műtárgyak mellett, a kor elvárásainak megfelelő tisztítómű jön létre, mely a nagy mennyiségben keletkező szennyvíziszap anaerob rothasztásával, kigázosításával, a keletkező biogáz gázmotoros hasznosításával, saját hő- és villamos energia igényének megtermelésre is alkalmas. Ez utóbbi biztosítja a telep költséghatékony üzemeltetését, a szennyvíziszap energetikai célú hasznosítását.
„A biogázzal működő gázmotorok elegendő mennyiségű energiát biztosítanak a telep önfenntartó üzemeltetésére, így nem kell vezetékes gázt használni a technológiai igényekhez” – ismertette Németh Zoltán.
A fejlesztésre azért volt szükség, mert a korábbi telep 24 éve épült, és már csak nehezen tudta az elvárt hatékonysággal tisztítani a szennyvizet. A létesítmény naponta 100 ezer ember és ötezer vállalkozás vizét tisztítja meg, ami által 14 ezer köbméter szennyvíz megy át a rendszeren. További indok volt az is, hogy korábban a szennyvíziszap jelentős károsanyag kibocsátást okozott, ami a fejlesztés eredményeként az iszap hasznosításával megszűnik.
Az új telep a korábbinál sokkal jobb minőségű tisztított szennyvizet fog kibocsátani.
„Nagyon sikeres volt a víztartási próba az első műtárgynál, valamint az elkészült I. és II. ülepítőnél is” – fejtette ki a műszaki ellenőr.
A Projekt során egyebek mellett elkészültek:
Néhány folyamat, mint például a villamos- és gépészeti munkák még befejezés előtt állnak, hiszen próbaüzem alatt kell elvégezni a szennyvíztisztító telep finomhangolását a legjobb hatásfok elérése érdekében.