2024.04.26, Péntek
Töltsük biztonságban a karácsonyt
katasztrofavedelem.hu

Töltsük biztonságban a karácsonyt

katasztrofavedelem.hu

2020.12.23. 18:00

Télen naponta átlagosan harminc lakástűzhöz riasztják országszerte a tűzoltókat, ez karácsonykor akár a negyvenet is eléri. Szenteste és karácsony mindkét napján ugyanúgy, mint az évben bármikor a tűzoltók a nap 24 órájában készen állnak segíteni a bajbajutottakon. Azonban nem elegendő, ha csak a tűzoltók gondoskodnak a biztonságos ünneplésről, mindenkinek körültekintőnek kell lennie. Aki az alábbi tanácsokat megfogadja, felelősen jár el saját maga és szerettei biztonságáért.

Hirdetés

  1. A legtöbb karácsonyi tüzet gyertyák, mécsesek okozzák. Idén már több adventi koszorú és hangulatgyertya okozott nagyobb lakástüzet az országban. Ha nincs a gyertya alatt tűzálló alátét, amint csonkig ég a gyertya, lángra kap a koszorú is. Inkább ne is gyújtsuk meg a gyertyákat, ha nincs alattuk alátét.
  2. A gyertyák és az adventi koszorú közelében ne legyen semmilyen éghető anyag, ami meggyulladhat.
  3. Soha ne hagyjuk magára az égő gyertyákat, mielőtt kimegyünk a szobából, oltsuk el.
  4. Ha gyenge minőségű, piacon, aluljáróban, csomagtartóból vásárolt fényfüzérünk van otthon, inkább ne használjuk.
  5. Ha kint dekorálunk égősorral, csak kültéri fényfüzért tegyünk ki, mert áramütés és tűz is lehet belőle. Bent a lakásban már használhatunk beltéri és kültéri fényfüzért is.
  6. A fényfüzér vezetéke ne kerüljön bútorok lába alá, mert megtörik, kidörzsölődik és zárlat miatt tüzet okozhat.
  7. Ha a fényfüzér vezetéke, vagy a hosszabbító eldeformálódott, megtört, megolvadt, ne használjuk, hiszen csak idő kérdése, hogy mikor fog tüzet okozni.
  8. Éjszakára húzzuk ki a fényfüzért a konnektorból.
  9. A karácsonyfára bármilyen szép is, soha ne tegyünk égő gyertyát, vagy csillagszórót. A november végén kivágott fenyő a fűtött lakásban már annyira kiszárad, hogy pillanatok alatt képes meggyulladni. Ha a karácsonyfa alján meggyullad egy ág, nem kell hozzá egy perc sem és már a csúcsdísz is lángolni fog.
  10. A karácsonyfát tegyük másfél méter távolságra a kandallótól, kazántól, vagy egyéb fűtőeszköztől. A legjobb, ha egy méteres körben semmi sincs a fa közelében.
  11. Karácsonykor a tűzhelyen és a sütőben párhuzamosan készülnek a finomságok. Sok tűz a konyhában keletkezik, mert megfeledkezünk az ételekről. Hogy biztosan ne felejtsük el a készülő ételt, állítsuk be a telefonunkon az időzítőt.
  12. Karácsonykor többet vagyunk a konyhában, több időt töltünk sütéssel, főzéssel. Attól függetlenül, hogy gázüzemű vagy elektromos tűzhellyel rendelkezünk, a veszély mindig jelen van. A túlhevült olaj meggyulladhat, a tűzhely közelében felejtett tárgyak pedig lángra kaphatnak. Ha azt tapasztaljuk, hogy meggyulladt az olaj, helyezzünk az edényre egy fedőt vagy enyhén nedves rongyot, majd óvatosan húzzuk le a tűzről és hagyjuk lehűlni, a tűzhelyet pedig kapcsoljuk ki. A meggyulladt olajat ne próbáljuk vízzel oltani! Az égő olajba jutó víz azonnal gőzzé alakul és szétveti a lángokat az egész konyhában, ami égési sérüléseket és komoly tűzkárt okozhat.
  13. Ha a sütőben gyulladna meg az étel, kapcsoljuk ki a sütőt és várjuk meg, amíg elalszik a tűz. Néhány perc után nyissuk ki a sütőt és edényfogóval vigyük ki a szabadba az odaégett ételt.
  14. Igazán feldobja a szoba hangulatát, ha a kandallóban lobog a tűz. A begyújtáshoz soha ne használjunk benzint, gázolajat, hígítót, mert robbanáshoz vezet.
  15. A tüzelőt ne a kandalló előtt, vagy mellette tároljuk, mert a kipattanó szikrák meggyújthatják azt. A kandalló előtt mindig legyen szikrafogó.
  16. A tűzoltókat nap mint nap rengeteg közlekedési balesethez riasztják, karácsonykor pedig sokan útnak indulnak, hogy meglátogassák távolabb élő rokonaikat. Vezessünk óvatosan és csak a téli útviszonyokra felkészített járművel induljunk el.
  17. Azokban az otthonokban, ahol nyílt égésterű fűtőeszközzel fűtenek, vagy ilyen berendezéssel melegítik a vizet, szén-monoxid keletkezhet, ha a működő fűtés, vagy a vízmelegítő nem kap elég levegőt. Ha megszólal a szén-monoxid-érzékelő, vagy a működő fűtés mellett többen is fejfájásra, hányingerre panaszkodnak, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
Aktuáliskarácsony biztonságtűzvédelem