A Marótvölgyi öblözet rendezése elnevezésű beruházással hamarosan teljessé válik a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer, amelynek nyitórendezvényét és alapkőletételét szerdán tartották a Somogy megyei Somogysámsonban és Főnyeden.
Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője az eseményen elmondta, hogy a regionális és az Országos Vízügyi Főigazgatóság 2,2 milliárd forintos, uniós és magyar finanszírozású fejlesztésével egy öblözetet alakítanak ki a térségben, megoldást kínálva belvizes és a vízhiányos időszakok problémáira, és lehetőséget nyújtva a biztonságos gazdálkodáshoz.
Elvégzik a főnyedi szivattyútelep gépészeti rekonstrukcióját, csatornákat helyeznek át és újítanak fel, illetve megépítenek 22 műtárgyat – tette hozzá.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese közölte, a vízvédelmi rendszerbe még be nem kapcsolt területen az elmúlt 10 évben 50 millió forintot költöttek pótszivattyúzásokra, hogy a földeket és az ott haladó vasútvonalat használni lehessen. Jelezte: a projekt amellett, hogy ezt a gondot orvosolja, a vízelvezetés és elárasztás lehetőségének megteremtésével hozzájárul a természeti értékek védelméhez.
Neszményi Zsolt Somogy megyei kormánymegbízott arra hívta fel a figyelmet, hogy a projekt megvalósításával nő a térségben lakók biztonsága, az ingatlantulajdonosoknak nem kell tartaniuk a belvíz okozta károktól. Biró Norbert (Fidesz-KDNP), a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke úgy vélte, a beruházás a turizmusra is kedvező hatást gyakorol.
Presír József a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnöke előadásában emlékeztetett, hogy a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer kialakítása több mint három évtizede kezdődött.
Az eddigi fejlesztések és a következő két évben megvalósuló Marótvölgyi öblözet projekt között az a különbség, hogy míg az előbbiek elsősorban a vízminőség javítását szolgálták, utóbbi a Marótvölgyi-csatorna kiöntésének megakadályozásával a völgyfenékről a belvíz elvezetésével az ár- és belvízvédelmet támogatja – mutatott rá.
Forrás: mti