2024.12.04, Szerda
Tízezrek életét meghatározó kérdésekről tárgyalnak Siófokon az önkormányzatok illetékesei
Fotó: Illusztráció, unsplash.com

Tízezrek életét meghatározó kérdésekről tárgyalnak Siófokon az önkormányzatok illetékesei

MTI

2024.11.14. 11:30

A közfoglalkoztatás aktuális helyzetéről és a helyi önkormányzatok önként vállalt feladatairól hangzottak el előadások a Somogy vármegyei polgármesterek és jegyzők szerdán kezdődött kétnapos tanácskozásán Siófokon.

Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási helyettes államtitkára az idei június-augusztusi adatokat ismertetve elmondta: a foglalkoztatási ráta 75,3 százalék volt, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon állt. A politikus szerint mindez azt mutatja, hogy mérsékelt ütemben folytatódott a foglalkoztatottak számának emelkedése. A közfoglalkoztatottak éves átlagos száma a 2016-os kétszázezer felettihez képest az elmúlt években visszaesett, jelenleg 67 ezer körül van.

 

 

Sok hátránnyal küzdenek a közfoglalkoztatottak


Réthy Pál elmondta: a közfoglalkoztatottak 94,5 százaléka vagy gazdasági-foglalkoztatottsági szempontból kedvezőtlen helyen él, vagy alacsony iskolai végzettségű, 11,2 százalékuk még befejezett általános iskolai végzettséggel sem rendelkezik. A január-szeptemberi adatok szerint a közfoglalkoztatásban dolgozók 62,8 százaléka nő volt, 37,2 százalékuk 50 év feletti, 64,5 százalékuk legfeljebb nyolc általános iskolai osztályt végzett, 88 százalékuk pedig hátrányos helyzetű településen él - ismertette.

 

 

Ez a helyzet Somogy vármegyében

 

A helyi adatokról szólva kiemelte: a jobb gazdasági helyzetű vármegyékben csökkent a közfoglalkoztatottak száma, de néhány helyen növekedés is tapasztalható, Somogy vármegyében például a tavalyi év azonos időszakához képest 1,4 százalékkal több a közfoglalkoztatott. Tájékoztatása szerint Somogy vármegyében januártól szeptemberig 2722 közfoglalkoztatott dolgozott, a nyilvántartott álláskeresők pedig 10 562-en voltak.
A vármegyében az idei második negyedéves foglalkoztatási ráta (71,4 százalék) alacsonyabb volt az országos átlagnál, míg a munkanélküliségi ráta (7,3 százalék) meghaladta az országos átlagot - tette hozzá. György István, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területi közigazgatásért felelős államtitkára az önként vállalt önkormányzati feladatokról készült tanulmányról elmondta, meghatározták a közszolgáltatás fogalmát, ez nem más, mint a helyi közügyekből fakadó közfeladatok ellátása.

 

 

Fókuszban a közszolgáltatások fejlesztése


Megemlítette, hogy a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program és az Országos Területfejlesztési Koncepció egyaránt a közszolgáltatások fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. Közölte, a tanulmány szerint 2023-ban a 3197 magyar önkormányzat közül 2736 végzett több mint 20 ezer önként vállalt feladatot 729 milliárd forint értékben, 55 százalékban saját, 45 százalékban központi forrásból finanszírozva azokat. A legtöbb fakultatív feladatot, az összes ilyen feladat 26 százalékát szociális területen, 20 százalékát a közfoglalkoztatásban, 10 százalékát az egészségügyben látják el a települések.

 

 

Önként vállalt feladatok Somogy vármegyében


A tanulmány adatai szerint a vármegyeszékhelyek 319 milliárd forintot fordítottak az önként ellátott feladatokra. Somogy vármegyében Kaposvár például 4 milliárd forintot költött ezekre, 84 százalékban saját forrásból. A 230 somogyi község közül 160-ban végeztek ilyen munkát, a saját forrás aránya 46 százalék volt. Az államtitkár kiemelte: az önkormányzati rendszer hatalmas érték, amelynek a léte soha nem kérdőjeleződött meg. Az elmúlt tíz évben történt egy elmozdulás, amelynek köszönhetően az önkormányzati feladatok egy részét az állam látja el. Nem kizárható, hogy a feladatmegosztást az évek során újragondolják - tette hozzá.

Aktuális SiófokSomogy vármegyei polgármesterek és jegyzők találkozója