2023. január 01. napjától Siófokon a helyi iparűzési adó mértéke az adóalap 2 %-a.
Fontos változások a helyi iparűzési adóban
2023. január 01. napjától városunkban a helyi iparűzési adó mértéke az adóalap 2 %-a. A továbbiakban törvény ezt nem csökkenti, de a 2022 évi bevallási nyomtatványon, az arra jogosultak jelöljék, hogy mikro- kis-, és középvállalkozásnak minősültek, mert csak így érvényesíthetik az 1%-os adómértéket 2022 évre - adott róla részletes tájékoztatást Siófok városi honlapja.
2023. január 01-től változott a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39/A. §, valamint 39/B §-a, ami a helyi iparűzési adóalap egyszerűsített megállapítását tartalmazta.
Ennek megfelelően, 2023. január 01-től kezdődő adóévtől megszűnik a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózást alkalmazó adózó egyszerűsített adóalap megállapítása, valamint megszűnik a 8 m Ft nettó árbevételt meg nem haladó adózó egyszerűsített adóalap megállapítása, továbbá helyi iparűzési adóban nem lehet a továbbiakban kata adózást sem választani.
Viszont a január 01-től hatályos 39/A. § alapján sávos adózást lehet választani.
A továbbiakban az adózó árbevétele fogja „csak” meghatározni, hogy választhatja-e a sávos adózást, vagy nem. Tehát akár egyéni vállalkozó, akár társas vállalkozás, akár Szja tv. hatálya alá tartozó, akár a Kata tv., akár a Tao tv… hatálya alá tartozó, az egyedüli kritérium az árbevétel lesz.
Aki nem szeretné választani a sávos adózást, az a Htv. 39. § alapján a főszabály szerint kell megállapítsa az adóalapját, az eddigieknek megfelelően május 31-ig benyújtott bevallásával. Illetve a Htv. 39/B. § alapján a Kiva adózási mód is választható, az arra jogosultaknak.
Nézzük a sávos adózás részletszabályait:
Az a vállalkozó, akinek/amelynek az adóévben - 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan - a bevétele nem haladja meg
a) a 25 millió forintot,
b) a 120 millió forintot, feltéve, hogy az adóévben a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző átalányadózónak minősül,
(a továbbiakban az a) és b) alpont szerinti vállalkozó együtt: kisvállalkozó).
A kisvállalkozó adó alapja a kisvállalkozó székhelye és telephelye szerinti önkormányzatonként (tehát itt is, ott is ugyanannyi az adóalap, nincs megosztás!):
a) 2,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben - 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan - a 12 millió forintot nem haladja meg,
b) 6 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben - 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan - a 12 millió forintot meghaladja, de a 18 millió forintot nem haladja meg,
c) 8,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben - 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan - a 18 millió forintot meghaladja, de az 25 millió forintot - kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző átalányadózónak a 120 millió forintot - nem haladja meg.
A bevétel alatt a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó magánszemély kisvállalkozó esetében a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti bevételt, más kisvállalkozó esetén a nettó árbevételt kell érteni.
Ha az adóév 12 hónapnál rövidebb, akkor az adóévi adóalap az adókötelezettség napjai alapján napi arányosítással számított időarányos összeggel egyezik meg.
A sávos adóalap-megállapítás választását az adóévet megelőző adóévről szóló bevallási nyomtatványon (tehát idén a 22hipa nyomtatvány NY-01/A/9 során) az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig (2023. május 31-ig) kell és lehet bejelenteni.
Fontos! Ha a vállalkozó úgy dönt, hogy az egyszerűsített adóalap-megállapítást választja, akkor adóalapját a székhely és valamennyi telephelye fekvése szerinti önkormányzat felé így kell megállapítani, és az erről szóló bejelentést valamennyi érintett önkormányzat felé külön-külön határidőig megtenni.
A sávos módszer választására a május 31-i határidő jogvesztő, a megtett nyilatkozat végleges, későbbiekben az önellenőrzéssel nem módosítható.
A tevékenységét az önkormányzat illetékességi területén kezdő vállalkozó - ide nem értve az adóköteles tevékenységét jogelőd nélkül kezdő vállalkozót - a bejelentkezési, változás-bejelentési nyomtatványon jelentheti be a tevékenység megkezdését követő 15 napon belül!
Az adóköteles tevékenységét jogelőd nélkül kezdő kisvállalkozó az első adóévről szóló adóbevallásban, tehát ha 2023-ban kezdi jogelőd nélkül a tevékenységét és sávos adózást szeretne választani, valamint tevékenységét nem szünetelteti, akkor 2024. május 31-ig benyújtandó bevallásában jelenti be az első adóévre is (tehát 2023-ra is) a sávos adózás választását. Szünetelés esetén 30 napon belül kell a bevallást beküldeni.
A kisvállalkozó e döntése a teljes adóévre vonatkozik és mindaddig érvényes, amíg arról kifejezetten le nem mond, vagy az árbevétele meg nem haladja a felső értékhatárt. A bejelentkezési, változás-bejelentési nyomtatvány végrehajtható okiratnak minősül.
Ha a vállalkozó bevétele az adóévben időarányosan meghaladja a 25 millió forintot (átalányadós kiskereskedő esetén 120 millió forintot), akkor az adó alapját az adóévre és az azt követő adóévre a fő szabály szerint kell megállapítania. Ha adózó a Kiva törvény alá tartozik, akkor - választása szerint - a Htv. a 39/B. § alapján is megállapíthatja adóalapját.
Ha a kisvállalkozó későbbiekben már nem a sávoknak megfelelően kívánja megállapítani adóalapját, akkor e döntését az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig jelentheti be az adóhatóságnak bevallási nyomtatványán. E bejelentéssel egyidejűleg adóelőleg bevallására köteles, a bevallott adóelőleg két részletben esedékes. A kisvállalkozó az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig teljesítendő adóelőleg-bevallással egyidejűleg az előző adóév adójával azonos összegű adóelőleg, a következő adóév harmadik hónapjának 15. napjáig ezen összeg felével egyező összegű adóelőleg fizetésére köteles. (lásd példa)
Ha a kisvállalkozó a sávos adóalap-megállapítást alkalmazza, akkor adóját az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig köteles megfizetni.
Az egyszerűsített adóalap megállapítást választó kisvállalkozónak adóelőleget évente csak egyszer kell fizetnie, s amennyiben a kisvállalkozó bevétele az adott bevételi sáv felső határát nem haladja meg az adóévben, akkor az adóévre fizetett adóelőleghez képest további adót sem kell fizetnie (az adóelőleg, bevallás benyújtása nélkül, a Htv. szövege alapján, végleges adóvá válik). Így, ha a kisvállalkozó adóévi bevétele az előző adóévben is irányadó bevételi sávhatárt nem lépi át, az évi egyszeri adó(előleg)fizetésen túlmenően az adóéven belül más – adókötelezettséggel összefüggő – teendője nem lesz.
Nem kell bevallást benyújtani a következő évben, ha a bejelentéskor megállapított sávon belül marad.
Így tehát ha 2022 évi bevallása alapján, ahol az árbevétele a 12 millió forintot nem haladta meg 2023-as évre az első sávba kerül, aminek az előlegét 2023.05.31-én kell megfizetnie (50eFt), majd a 2024 évben már látja, hogy a 2023-ban az árbevétele valóban 12 millió forint alatt volt, akkor ebben az esetben nem kell bevallást benyújtania.
Valamint 2024.05.31-ig ismét az 50eFt kerül előírásra, mint 2024 évi adóelőleg.
Amennyiben sávot vált az árbevétele alapján, úgy a bevallását adóévet követő év május 31-ig kell benyújtania, és ezzel együtt az adót megfizetni, vagy a túlfizetést realizálni.
Amennyiben 2023 évtől a sávos adózást választják, úgy a 2023. március 15. napján esedékes, korábban bevallott adóelőleget annak eredeti esedékességekor meg kell fizetni és a sáv szerinti adóelőleg különbözet 2023. május 31-én válik esedékessé.
Ha a kisvállalkozó a sávos adóalap-megállapítást alkalmazza, akkor a helyi iparűzési adóban adómentességre, adókedvezményre és adócsökkentésre nem jogosult.
Htv. 51/Q. § alapján a 2022. szeptember 01-től helyi iparűzési adóban is kata adózást alkalmazó vállalkozó a 2022. évben kezdődő adóévről 2023. május 31-ig nyújthat be adóbevallást.
Amennyiben az ezen előbbi vállalkozó 2023. január 1-jétől nem kívánja az iparűzési adó alapját a sávos módszer szerint megállapítani, akkor e döntését 2023. május 31-ig köteles - a bevallási vagy a bejelentkezési, változás-bejelentési nyomtatványon - bejelenteni az adóhatósághoz. A bejelentéssel egyidejűleg a 2023. január 1. és a 2024. június 30. közötti előlegfizetési időszakra 75 ezer forint adóelőleget is be kell vallani, amelyet két részletben kell megfizetni, 2023. május 31-ei esedékességgel 50 ezer forintot és 2024. március 18-ai esedékességgel 25 ezer forintot.
Ha 2022. szeptember 01-től helyi iparűzési adóban is kata adózást alkalmazó vállalkozó december 31-én is aktív adózónk volt és kifejezetten nem mond le a sávos adózás alkalmazásáról, akkor azzal a vélelemmel kell élni, hogy az iparűzési adó alapját 2023. január 1-jétől az első sávban meghatározottak szerint kívánja teljesíteni.
Példa:
Amennyiben a bevallás alapján a sávos adóalap megállapításról
Siófok, 2023. január 27.