Az átfogó projekt megvalósítása szinte egy év alatt, a VEMÉV-SZER és a LATEREX közös munkájával valósult meg.
Újabb sikeres fejlesztés valósult meg Veszprémben: szeptember 22-én ünnepélyes esemény keretében adták át a Deák Ferenc utcai foglalkoztató és művészeti fejlesztő központot.
Ahogyan arról nemrég hírt adtunk, a kivitelezési munkálatok szeptember elején értek véget, az egykori piarista gimnázium tornatermének és környezetének átépítését pedig Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatának megbízásából a VEMÉV-SZER Kft., valamint a LATEREX Építő Zrt. alkotta konzorcium valósította meg.
A 2022 júliusában kezdődött fejlesztések eredményeképpen immáron egy kávézónak, bábszínháznak, kiállítótérnek, valamint gyermekfoglalkoztatónak is otthont adó épületegyüttessel gazdagodhatott Veszprém kulturális turisztikai kínálata.
A rendezvényközpont átadó ünnepségén Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy a gyermekkori színházi élmények alapvetően meghatározzák az ember későbbi, kultúrához való viszonyát, ezért kiemelten fontosnak nevezte a veszprémihez hasonló rendezvényterek megvalósulását. Szavai szerint a kultúra erősíti az identitást és közösséget hoz létre. Így a nemzeti kultúra a nemzeti közösséget erősíti - húzta alá.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere köszöntőbeszédében kiemelte: a projekt az Európai Unió támogatásával valósult meg, és a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa program részét is képezi. Ezeknek köszönhetően egy olyan színvonalas szolgáltatásokat nyújtó tér jött létre, ahol találkozni tudnak a közösségek. A központ nemcsak a városi lakosoknak, hanem az országos és nemzetközi látogatóknak is számos kikapcsolódási és művelődési lehetőséget nyújt majd.
„Nagy öröm, hogy ez is egy olyan tér lett, ami szolgálja a város kulturális életét, hiszen a Kabóca Bábszínháznak végre egy méltó teret fogunk tudni biztosítani. Ez lesz a gyermek közművelődésnek és a városi gyermekkultúrának egy nagyon fontos intézménye, de emellett fontos az is, hogy a hozzánk érkező turistákat is ki tudjuk szolgálni. Ez a két funkció egymást is erősíti”
– hangsúlyozta a polgármester.
A köszöntőbeszédeket követően Brányi Mária, Veszprém alpolgármestere megnyitotta a fejlesztéshez kapcsolódó helytörténeti kiállítást, melynek részleteit Dr. Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ igazgatója mutatta be. Az ünnepségen végezetül szakmai vezetés keretében nyílt alkalom körbejárni a helytörténeti kiállítást és az újonnan megvalósult épületegyüttest a sajtó képviselői és a meghívott vendégek számára.
Az átfogó projektben a Várhegy keleti lábánál elhelyezkedő területen négy új épületet és egy védett, parkosított közöségi teret is átadtak a nagyközönség számára. Ezek között az egykori tornacsarnok épülete bábszínházként és foglalkoztató-művészeti fejlesztő központként éledt újjá, amiben előcsarnok, nagyterem, színpad, raktár, iroda, teakonyha és vizesblokk kapott helyet, a padlásterében pedig hőközpontot és szellőzőgépházat alakítottak ki.
A bábszínházhoz kapcsolódóan egy közel 250 négyzetméteres, zöldtetős fogadóépület épült a támfalrendszer folytatásaként, ebben vizesblokkok, baba-mama szoba és ajándékbolt is megkezdheti működését, de emellett próbaterem, raktárak és öltözők is a fogadó részét képezik.
Az ingatlan északi oldalán egy kétszintes kiállítótér jött létre, melynek földszintjén állandó kiállítás nyílik a veszprémi Várhegy sajátos természetföldrajzi környezetében található épületek tornyairól. Középen a napfényes, magastetős kávézó épülete kapott helyet, a déli oldalon megépült egy gyermekfoglalkoztató egység, mindezt pedig egy rendezvénytérként is használható, védett, parkosított közösségi tér veszi körbe.
Az átfogó projekt megvalósítása természetesen jelentett olyan kihívásokat is, melyekhez speciális műszaki megoldásokat vagy technológiai eljárásokat alkalmaztak a szakemberek. Ezek kapcsán Csikós Andor, a LATEREX Építő Zrt. építésvezetője lapunk megkeresésére elmondta, a tornacsarnok régóta kihasználatlanul állt épülete műemléki gondosságú felújítást igényelt, így az épület teljes körű felújítása, átalakítása, valamint a szerkezet és az alapozás megerősítése is szükséges volt. Mint kiemelte,
ezalatt került sor a projekt egyik speciális és nagy odafigyelést igénylő mélyépítési feladatának elvégzésére, a bábszínház megmaradó épületrészének alapmegerősítésre, melyet Jet-Grouting technológia alkalmazásával oldottak meg.
A projektvezető hozzátette, a bejárati épület mögötti támfalat is ezzel az eljárással kellett megerősíteni, hogy a megfelelő teherbírást érjék el az épület kivitelezéséhez.
Mindemellett végezetül azt is megtudtuk, hogy a fent említett Jet-Groutingon felül további egyedi megoldást jelentett a régi épület belső oldali hőszigetelése, illetve az, hogy az újjáépítés és bővítés miatt a régi padlószintet hozzávetőlegesen 40 centiméterrel kellett lejjebb süllyeszteni.
Axe, Rexona és Dove márkájú termékeket fognak előállítani Nyírbátorban.