A Pro Architectura díj a minőségi épített környezet létrehozásában, az építészeti értékek megóvásában, és az építészeti szemléletformálásban kifejtett tevékenységért adományozható. Mások mellett az Eiffel Műhelyház létrehozását és a Károlyi-Csekonics Palota felújítását is díjazták.
Csütörtökön adták át a Pro Architectura díjakat. Az eseményre az Építészet Világnapja és az Építészet Hónapja rendezvény sorozathoz kapcsolódóan került sor.
A Pro Architectura pályázat kiírója a Miniszterelnökség, a díjat 2015-ben azzal a szándékkal újították meg, hogy elismerésben részesítse azokat, akik bármilyen módon hozzájárulnak építészeti környezetünk jobbá tételéhez.
A pályázatokat 2021. szeptember 5-ig lehetett benyújtani.
A díjátadó helyszíne a fővárosi Palotanegyedben található 1885-ben épült neorokokó stílusú Károlyi-Csekonics Palotaegyüttes, amelynek átfogó felújítását WEST HUNGÁRIA BAU Kft., az Épkar Zrt. és a Build It Mérnökiroda Kft. alkotta konzorcium végezte.
A díj a magyar építészeti kultúra népszerűsítésében, a minőségi épített környezet létrehozásában, az építészeti értékek megóvásában, és az építészeti szemléletformálásban kifejtett tevékenységért, valamint a Nemzeti építészetpolitika céljai érdekében elért kiemelkedő eredmények elismeréseként adományozható.
Ez alapján valamely jeles építészeti, városépítészeti, tájépítészeti, belsőépítészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenységért, az építészeti közélet és oktatás területén elért kiváló eredményekért, továbbá (a kiemelkedő építészeti alkotás megvalósításában közreműködő) építtetők, kivitelezők körében kerül kiosztásra.
A díjból évente legfeljebb tíz adományozható, amelyhez egymillió forint összegű pénzjutalom és az adományozást igazoló oklevél jár.
"Vitán felül áll, hogy a magyar építészet tartja a lépést a világ legjobb építész stúdióival, emellett képes olyan egyedülálló alkotásokra, amilyen az elmúlt években a Szent István-terem rekonstrukciója volt" − mondta a rendezvényen a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A Pro Architectura díjakat átadó Gulyás Gergely kiemelte: nemcsak jól hasznosítható épületek születnek, de az alkotók a jövő generációk számára is hirdetik e nemzedék erejét és a jövő iránti elkötelezettséget.
Hozzátette, hogy közösségek nem jöhetnek létre és nem fejlődhetnek épületek nélkül, ami ma épül, az jó eséllyel évszázadokra jelöli ki az utakat és lehetőségeket, az életformát, az otthonról és hazáról való gondolkodást.
Az építészetnek éppen ezért a jelen és a jövő szempontjáról kiemelt tétje van.
Idén is tíz építész, tervező, kivitelező és építtető részesült elismerésben:
Az eseményen egyperces néma felállással emlékeztek meg a nemrégiben elhunyt Marosi Miklósról.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.